Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
logo

NOWOLIPKI-BUDYNKI

Budynki przy Nowolpikach:

Kościół pw. św.Augustyna

10 grudnia 1896r. pierwszą mszę św. w nowym kościele odprawił arcybiskup Popiel a ks. kanonik Ignacy Durewicz poświęcił świątynię. W tym czasie trwały jeszcze prace przy wyposażaniu wnętrza. Podczas II wojny światowej kościół św. Augustyna znalazł się na terenie utworzonej przez Niemców dzielnicy żydowskiej. Jeszcze przez kilka miesięcy po zamknięciu getta świątynia była czynna dla katolików pochodzenia żydowskiego, a kapłani dojeżdżali tu spoza terenu getta. Później duchowni zostali usunięci, a kościół zamknięto przeznaczajšc go najpierw na magazyn, a potem na stajnię. Po wojnie przystąpiono do porządkowania wnętrza. Już w 1947r. dzięki funduszom przyznanym na ten cel przez Radę Prymasowską Odbudowy Kościołów Warszawy obiekt oddano do użytku wiernym, nadal prowadząc prace remontowe.Teren cmentarza przykościelnego zmniejszono na rzecz powstających wokół osiedli mieszkaniowych.

Ciekawostka:
Wieża kościoła, swego czasu njawyższa w Warszawie, zwieńczona jest krzyżem umieszczonym na kuli o średnicy około 1,5 m. Kula ta, pierwotnie pozłocona, została w 1959r. z polecenia ówczesnych władz pomalowana na czarno. Miał to być niezawodny sposób na ucięcie szerzących się pogłosek o cudownym ukazaniu się na tle kuli Matki Boskiej i zgromadzeniu się wiernych pod kościołem. W 1995 farbę z kuli usunięto przywracając jej dawny wygląd.


Kościół św. Augustyna dawniej... /i obecnie


Przy Nowolipkach mieszczą się jeszcze :
Dwa przedszkola nr. 127 im. Wandy Chotomskiej oraz nr.10 (Nowolipki 10.)

 

Copyright © 2005 Ernest Łuczak